Translate

poniedziałek, 5 grudnia 2016


Podstawowe informacje o króliku

Królik domowy pochodzi od dzikiego królika europejskiego. Jest typowym gniazdownikiem, czyli młode rodzą się ślepe, bezwłose i nie mają zdolności termoregulacji. W wieku 9-10 dni otwierają oczy, a w trzecim tygodniu życia po raz pierwszy opuszczają gniazdo i zaczynają pobierać karmę. Młode króliki stają się samodzielne mniej więcej w 5-8 tygodniu życia i wtedy mogą być oddzielone od matki.Dane fizjologiczne:
-         Średnia długość życia : 7 lat (6-13)
-         Wiek dojrzałości płciowej: 4-8 miesięcy
-         Zalecany wiek kastracji samców: >3 miesięcy
-         Zalecany wiek owariohisterektomii samic: > 5 miesięcy

Zakup królika
Kupno każdego zwierzęcia powinno być przemyślane. Przeznaczone do sprzedaży powinny być króliki w wieku ok. 8 tygodni. W sklepach zoologicznych można nabyć czasem zwierzęta młodsze (nawet czterotygodniowe), jednak zakup takiego królika nie jest polecany ze względu na niewykształcony w pełni układ pokarmowy i system odpornościowy oraz większą możliwość zachorowań.

Oswajanie
Po zakupie królikowi należy zapewnić spokój. Pozwólmy mu siedzieć w klatce i przyzwyczajać się do niej, do otoczenia i właściciela. Nie róbmy nic na siłę i zbyt szybko, aby nie zrazić do siebie zwierzaka. Możemy podawać mu do klatki smakołyki (przeznaczone dla młodych królików, np. niewielkie ilości suszonych ziół). Po pewnym czasie próbujemy go głaskać i, gdy już pozwala na głaskanie, możemy zacząć wypuszczać go na zewnątrz klatki. 

lek.wet.Agata Gandecka i zespół przychodni ZWIERZYNIEC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz