Translate

środa, 18 stycznia 2017

Profilaktyka królików

Szczepienia przeciwko myksomatozie i pomorowi króliczemu:
-         myksomatoza: śmiertelna choroba przenoszona przez komary i pchły, której objawami są m. in. galaretowaty obrzęk głowy, powiek, zewnętrznych narządów płciowych, okolic uszu, oczu, nosa i kończyn, gorączka, trudności w oddychaniu.

-         pomór króliczy: śmiertelna choroba, do zachorowań dochodzi przez kontakt bezpośredni z chorym królikiem, jego odchodami i wydzielinami lub kontakt pośredni, np. ze ściółką, pokarmem i wodą, wirus przenoszony jest też przez inne zwierzęta. Objawy (m.in. pienisty lub krwisty wyciek z nosa, duszność, nieskoordynowane ruchy, porażenie kończyn) są nagłe i ostre.

Większość przypadków kończy się śmiercią przed rozpoczęciem leczenia.
Pierwsze szczepienie przeciwko obu chorobom wykonujemy po osiągnięciu przez królika masy ciała ponad 500 g (około 3 m-ce), kolejne raz do roku, ewentualnie co 6 - 9 m-cy, w zależności od użytej szczepionki.

Pasożyty wewnętrzne:
·         Encephalitozoon cuniculi: pasty podawane przez 9 dni doustnie co 6 m-cy
·         na podstawie wyniku badania kału preparaty w iniekcji lub płynie  

Pasożyty zewnętrzne:
·       Pchły: preparat spot on aplikowany co 1 miesiąc lub proszek sypany na skórę co tydzień
·         Świerzbowiec uszny: preparat spot on aplikowany 2-krotnie na skórę co miesiąc lub preparat w iniekcji podawany kilkakrotnie w odstępach tygodniowych

·   Łupież wędrujący: preparat w iniekcji podawany kilkakrotnie w odstępach tygodniowych

Profilaktyczne wizyty, badanie krwi (morfologia i biochemia), rtg zębów i usg jamy brzusznej
Nawet jeśli wydaje nam się, że naszemu pupilowi nic nie dolega, zalecane są wizyty kontrolne minimum raz na pół roku (np. przy okazji odrobaczania), aby lekarz mógł zbadać i ocenić stan zdrowia królika. Warto też okresowo wykonywać badania krwi,  aby móc w porę wychwycić schorzenia, które mogą jeszcze nie dawać objawów klinicznych. U zwierząt powyżej roku zaleca się wykonanie pełnego badania stomatologicznego z rtg czaszki, a u zwierząt powyżej trzeciego roku życia badania usg jamy brzusznej.

lek.wet.Agata Gandecka i zespół przychodni ZWIERZYNIEC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz