Translate

poniedziałek, 27 marca 2017

Żywienie fretek


Podstawą żywienia tchórzofretek są białka i tłuszcze zwierzęce, prawidłowa dieta zawiera 30-40% białka, 20-30% tłuszczu. To drapieżnik mięsożerny, dlatego zalecana jest dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food) - świeże, surowe mięso wraz z kośćmi, skórą i tłuszczem. Należy starać się, aby dieta była urozmaicona. Podając jeden gatunek mięsa istnieje ryzyko, że nie dostarczymy odpowiednich ilości protein, tłuszczu i wszystkich aminokwasów egzogennych. Fretka powinna być żywiona głównie mięsem jasnym i różowym (kurczak, indyk, królik, żabie udka, jagnięcina, baranina, kaczka, dzik). Około 10% diety może stanowić  mięso czerwone (cielęcina, wołowina, konina). Ważne jest, aby mięso podawać wraz z kośćmi, które są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia i innych składników mineralno-witaminowych. W przypadku karmienia fretki mięsem bez kości konieczne jest stosowanie ich zamienników oraz suplementów witaminowo-mineralnych. Podroby (żołądki, ozory, wątroby, nerki, móżdżki itd) nie powinny stanowić więcej niż 15% diety. Poza tym pokarm możemy uzupełniać o myszy, jaja przepiórcze i żółtko jaja kurzego, ryby morskie (1-5% diety, nie wszystkie gatunki, w małych ilościach), hemoglobinę wołową, mielone siemię lniane, taurynę, algi, sól himalajską, olej z pierwszego tłoczenia na zimno (maksymalnie 1 łyżeczka dziennie), np.  lniany,  tran,  oliwę z oliwek. Fretce są zbędne węglowodany (mogą stanowić ok. 1% diety), dlatego owoce i warzywa traktujemy jako marginalny smakołyk. Zwierzakowi należy zapewnić stały dostęp do wody.


Dorosła tchórzofretka zjada około 150 g pokarmu dziennie. Ilość ta zależy od płci, wieku, kondycji i aktywności zwierzęcia, pory roku, temperatury otoczenia, rodzaju mięsa. Mięso podajemy jeden, dwa lub trzy razy dziennie i pamiętamy o wyrzucaniu niezjedzonych resztek pokarmu z poprzedniego posiłku.
Najbardziej wartościowe jest mięso surowe i świeże. Mięso gotowane traci wartości odżywcze, minerały i witaminy. Fretce możemy podać mięso w postaci całych tuszek mniejszych ssaków, ptaków lub płazów (żab), w tym kilkudniowe oseski (taki pokarm zawiera wszystkie składniki odżywcze i pomaga w walce z kamieniem nazębnym), poćwiartowane na kawałki tuszki i mięsa średnich i dużych ptaków oraz ssaków (taki pokarm jest uboższy o płyny ustrojowe i narządy wewnętrzne, co wiąże się z koniecznością suplementacji), mielone tuszki i mięsa (taki pokarm nie przyczynia się do higieny jamy ustnej, może być stosowany okresowo i krótko dla maluchów i fretek powracających do zdrowia).
Fretki nie wolno karmić surową wieprzowiną ze względu na możliwość zachorowania na chorobę Aujeszkyego. Poza tym nie podajemy warzyw kapustnych, cebuli, awokado, roślin strączkowych, mleka i produktów mlecznych, przypraw, czekolady, kakao, przetworzonej żywności (wędliny, parówki, kiełbaski), chipsów, herbaty, kawy, alkoholu, owoców cytrusowych.
Jeśli  decydujemy się na podawanie suchych karm, to wybierajmy takie, które zawierają 32–38% białka (pochodzenia zwierzęcego), 18–22% tłuszczu (pochodzenia zwierzęcego), do 3,5% włókna, do 7% popiołu. W takiej karmie, jako pierwszy składnik powinno być mięso, a wśród pierwszych trzech składników nie powinno być  kukurydzy, soi ani mięsa rybiego.

lek.wet.Agata Gandecka i zespół przychodni ZWIERZYNIEC


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz