Translate

wtorek, 9 maja 2017

Profilaktyka fretek


Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż narażać nasze zwierzęta na choroby, zalecane jest rutynowe szczepienie, zwalczanie pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych, okresowe wizyty u lekarza weterynarii i badania krwi.

Fretki szczepimy głównie przeciwko nosówce. Jest to śmiertelna choroba przenoszona drogą pokarmową lub przez wdychane powietrze, bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami i przedmiotami. Objawami są: obrzęk i zapalenie spojówek, gorączka, ropny, żółto-zielony wypływ z oczu i nosa, zaczerwienienie i podbarwiona na pomarańczowo wysypka w okolicy brody i pach, kaszel.
W Polsce nie ma wymogu prawnego szczepienia fretek przeciwko wściekliźnie. Szczepienie jest obowiązkowe w przypadku wyjazdu za granicę (wymogi unijne) albo jeśli fretka często przebywa na terenach, gdzie jest ryzyko występowania wścieklizny, np. tereny leśne.
Proponowany schemat szczepień:

·    8-10 tydzień nosówka
·    12-14 tydzień nosówka
·    16-18 tydzień wścieklizna (jeżeli jest takie wskazanie)
·    następne szczepienie przypominające za rok, a kolejne powtarzamy co dwa lata

Na pasożyty wewnętrzne (płazińce, obleńce, pierwotniaki) narażone są szczególnie osobniki młode lub przebywające w towarzystwie psów i kotów. W celu odrobaczania stosuje się preparaty w pastach, spot-on lub tabletki podawane co 6 m-cy.
Fretki mogą zostać także posiadaczami pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły (zwalczane preparatem spot on lub sprayem aplikowanym co 2 miesiące), kleszcze (zwalczane preparatem spot on lub sprayem aplikowane co 1 miesiąc), świerzbowiec uszny (zwalczane preparatem spot on lub w iniekcji), świerzbowiec drążący i nużeniec (zwalczane preparatem w iniekcji podawanym kilkakrotnie w odstępach tygodnia).

U zwierząt starszych, czyli powyżej 4 roku życia, zalecane jest coroczne badanie ogólne wraz z pełnym badaniem krwi i usg jamy brzusznej

Do profilaktyki należy również kontrolowanie ilości osadu/kamienia nazębnego i usuwanie go w razie konieczności, co zapobiega rozwojowi chorób.


lek.wet.Agata Gandecka i zespół przychodni ZWIERZYNIEC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz