Translate

wtorek, 16 maja 2017

Antykoncepcja fretek


Antykoncepcja powinna być zastosowana po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli w wieku ok. 10­-12 miesięcy. W przypadku samic możemy zastosować antykoncepcję wcześniej, już w wieku 5-6 m-cy, jeżeli wystąpi ruja (antykoncepcja hormonalna przed lub w 1-szym tygodniu rui lub po przerwaniu farmakologicznym rui, a chirurgiczna po przerwaniu farmakologicznym rui). Ważne, aby u samic nie czekać, aż ruja się zakończy !!!!!! 
U samic zalecana jest ze względu na możliwość wystąpienia rui przetrwałej, która może prowadzić do uszkodzenia szpiku kostnego, anemii i ostatecznie śmierci zwierzęcia oraz nowotworów i ropomacicza.  U samców eliminuje zachowania płciowe. U obu płci znacząco zmniejsza charakterystyczny zapach zwierzęcia. Przed zastosowaniem antykoncepcji wskazane jest wcześniejsze badanie krwi. 


Istnieją dwa rodzaje antykoncepcji: hormonalna i chirurgiczna.
Antykoncepcja hormonalna polega na wszczepieniu implantu Suprelorin (substancja czynna: deslorelina), który hamuje produkcję hormonów płciowych (estrogenu u samic i testosteronu u samców). Zalecana jest w przypadku, gdy nie ma chorób wymagających leczenia chirurgicznego lub stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie operacji i/lub podania narkozy.
Antykoncepcja chirurgiczna polega na usunięciu jajników, jajowodów i macicy u samic lub usunięciu jąder i nasieniowodów w przypadku samców. Operacja jest wykonywana pod narkozą, zalecana w przypadku chorób układu rozrodczego (guzy, ropomacicze), może predysponować do rozwoju nadczynności nadnerczy u obu płci w starszym wieku. 

lek.wet.Agata Gandecka i zespół przychodni ZWIERZYNIEC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz