Translate

poniedziałek, 24 października 2016


Świnka morska dla początkujących

Świnki morskie – zgodnie z obowiązującą nomenklaturą – kawie domowe, są udomowionym gatunkiem gryzoni. W naturze możemy spotkać jedynie ich krewniaków – dzikie kawie, mary oraz kapibary.

Są zwierzętami bardzo towarzyskimi i tworzącymi silne więzy społeczne, dlatego powinny być utrzymywane w parach lub większych grupach. Samotna świnka morska staje się apatyczna, a narastający stres może być przyczyną spadku odporności i chorób. Łączenie różnych zwierząt zazwyczaj przebiega bezproblemowo, choć czasem wymaga od opiekuna cierpliwości.
Świnki morskie chętnie nawiązują więź z właścicielem i łatwo się uczą. Ze względu na spokojny i kontaktowy charakter są dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Dzień świnki morskiej podzielony jest wieloma krótkimi drzemkami, a szczyt ich aktywności przypada na poranki i popołudnia. W nocy najczęściej nie narzucają się opiekunowi. Szczęśliwe świnki morskie „popcorningują”, czyli radośnie i energicznie podskakują, przypominając prażone ziarenka kukurydzy.

Świnki morskie są ścisłymi roślinożercami. Podstawę ich diety stanowi siano oraz zioła – świeże i suszone. Codzienne posiłki uzupełniamy warzywami oraz niewielką ilością granulatu, a jako smakołyk można podać niewielką porcję owocu. W ciągu dnia świnki zjadają nawet 100 posiłków, nawet jednodniowa przerwa w jedzeniu może stanowić dla nich zagrożenie zdrowia i życia. Jednocześnie mają one skłonność do otyłości, dlatego należy dbać, aby pokarmem, do którego nasz zwierzak ma stały i nieograniczony dostęp, było dobrej jakości siano.

Kawie domowe przychodzą na świat z otwartymi oczami, porośnięte futerkiem. Od pierwszego dnia zaczynają skubać sianko i inne pokarmy, jednak to mleko matki jest niezbędne do zdrowego wzrostu – młode świnki oddzielamy w wieku 3-5 tygodni, dopiero po osiągnięciu minimum 300 g wagi. Warto jednak pamiętać, iż samce bardzo szybko dojrzewają płciowo i zaczynają przejawiać zainteresowanie samicami, dlatego powinny zostać od nich oddzielone przy pierwszych oznakach zalotnego „gruchania”, nie wcześniej jednak niż po ukończeniu 3 tygodnia.


Wyhodowano wiele różnorodnych ras i umaszczeń świnek morskich. W Polsce istnieje kilka związków zrzeszających hodowców świnek rasowych - największy z nich to Cavies Club of Poland.

lek.wet.Dorota Kramek i zespół przychodni ZWIERZYNIEC


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz