Translate

środa, 2 listopada 2016

Urządzanie klatki dla świnek morskichKlatka dla pary świnek morskich powinna mieć minimum 100 cm długości, dla trójki minimum 120 cm. Warto jednak pokusić się o jak największą klatkę lub zapewnić zwierzakom wybieg na pokój/ogród. Duża ilość ruchu pozwala utrzymać świnkom dobrą kondycję oraz higienę. Klatka dla świnek powinna stać w miejscu nie narażonym na przeciągi, cichym i spokojnym. Najlepiej na podwyższeniu - człowiek nachylający się nad klatką przypomina świnkom polującego, drapieżnego ptaka, dlatego zdecydowanie pewniej czują się, gdy stają z właścicielem “twarzą w twarz”. Poniżej przedstawiam niezbędne wyposażenie domu dla świnek.
Miseczka  –  najlepiej duża i ceramiczna, tak, by świnki nie mogły jej wywrócić.

Poidełko – świnki szybko uczą się pić z poidełka kulkowego, takie rozwiązanie zabezpiecza przed rozlaniem wody. Najlepiej wybierać poidełka szklane – łatwiejsze do mycia i zachowania odpowiedniej higieny.

Paśnik na siano – leżące bezpośrednio na podłożu siano będzie ulegać zanieczyszczeniu, dlatego podajemy je w paśniku, który umożliwia zwierzęciu podjadanie świeżego siana w dowolnym momencie. Najczęściej paśnik montowany jest na ścianie klatki, ale dostępne w handlu są także paśniki w kształcie kuli, zawieszane wewnątrz klatki.

Podłoże – istnieje szeroki wybór podłoży do klatek, najpopularniejsze z nich to trociny, pelet i podkłady higieniczne. Najlepiej sprawdzają się w połączeniu ze sobą (np. pelet i trociny) lub matą dla zwierząt (drybed, vetbed, maty łazienkowe). Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest drybed/vetbed - są to puszyste maty przepuszczające mocz - gromadzi się on w podłożu chłonnym pod matą (np. pelet lub podkłady higieniczne), a świnka ma stale miękko i sucho. Dostępne są w różnych kolorach oraz wzorach i z powodzeniem mogą być ozdobą klatki. Drybed/vetbed po wyczesaniu grubszych zanieczyszczeń przy pomocy drucianej szczotki można prać w pralce.

Hamaki, norki i legowiska – świnki uwielbiają wylegiwać się na hamakach i w legowiskach. Milutkie norki zapewniają zaciszne i bezpieczne miejsce na wypoczynek. W dobrze urządzonej klatce nie może ich zabraknąć! Najlepsze są szybkoschnące - np. polarkowe. Rewelacyjne hamaczki można nabyć od Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek wspomagając ich działania statutowe.

Domek – drewniany lub plastikowy zapewnia świnkom bezpieczne schronienie i miejsce do wypoczynku.


Do tak przygotowanej klatki można wprowadzać świnki, jednak dla ich dobrego samopoczucia i zachowania dobrej kondycji należy zapewnić im także codzienny wybieg. Może być to kojec wystawiony na dwór przy pięknej pogodzie lub wygrodzona część mieszkania. Przed wypuszczeniem świnek na wybieg należy upewnić się czy w ich zasięgu nie znajdują się żadne trujące rośliny i środki czystości oraz elementy, które mogłyby zostać zniszczone np. kable. 

lek.wet.Dorota Kramek i zespół przychodni ZWIERZYNIEC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz