Translate

poniedziałek, 14 listopada 2016

 


Żywienie świnek morskich

Świnki morskie są ścisłymi roślinożercami, mają doskonale rozwinięte jelito ślepe zasiedlone mikroflorą symbiotyczną umożliwiającą trawienie pokarmu roślinnego. Dodatkowo zjadając swój kał (bogaty w witaminy B i K oraz przyswajalny azot) zwiększają stopień wykorzystania pokarmu. Zjadają ok. 100 drobnych posiłków w ciągu dnia, a nawet jednodniowa głodówka może zagrażać ich życiu. Dlatego paszę objętościową - siano, muszą mieć dostępne w klatce 24h na dobę. Zapewnia ono odpowiednią perystaltykę przewodu pokarmowego oraz prawidłowe ścieranie zębów. Dobrej jakości siano nie może być zanieczyszczone pleśnią, ziemią ani zapylone. Powinno mieć zielonkawy kolor i charakterystyczny, świeży zapach.
Karmą objętościową może być również zielonka, czyli świeża trawa i rośliny łąkowe. Należy ją wprowadzać do diety stopniowo, ale dla przyzwyczajonego zwierzęcia z powodzeniem może stanowić podstawę diety w sezonie letnim.
Świnka Morska, Wiele, Masa, Ilościowe
Zioła, ze względu na swoje dobroczynne działanie, stanowią cenny dodatek w diecie roślinożerców. Podajemy je codziennie w postaci świeżej jak i suszonej. Można je zakupić w postaci mieszanek lub pojedynczych ziół. Wpływ poszczególnych roślin i zioła szczególnie polecane dla świnek opiszę w osobnym artykule.
Codziennym dodatkiem w diecie świnek powinny być także warzywa. Warto pamiętać, że świnki z przyjemnością „zutylizują” również roślinne odpadki kuchenne takie jak: obierki z marchewki, skórka od jabłka czy arbuza, głąb kapusty pekińskiej, liście rzodkiewki, marchewki, brokułu i kukurydzy.
Karmę treściwą najczęściej stanowią komercyjne granulaty i mieszanki. Najlepiej, jeśli jest to granulat, zawierający wszystkie cząstki o identycznym składzie. Dzięki temu, każdy kęs dostarcza śwince zbilansowanego pokarmu i nie ma możliwości, że świnka będzie przebierać karmę dostarczając sobie jedynie części niezbędnych składników. Karma powinna zapewnić śwince energię, witaminy i składniki odżywcze, jednak w nadmiarze może być przyczyną otyłości i związanych z nią problemów zdrowotnych. Dlatego dzienna porcja granulatu nie powinna przekraczać 2-3 łyżek stołowych. Dobry granulat dla świnek morskich powinien zawierać ok. 15-25% włókna surowego oraz min 1000mg/kg witaminy C. Warto zwracać uwagę, aby jego skład nie był oparty na ziarnach zbóż, ich niewielki dodatek nie jest szkodliwy, ale nadmiar może mieć negatywne skutki dla zdrowia.
Kluczem do sukcesu jest duża różnorodność podawanego pokarmu. Warto jednak pamiętać, by każdy nowy składnik diety wprowadzać stopniowo – początkowo w niewielkich ilościach, aby nie zdestabilizować pracy przewodu pokarmowego. Nie ma określonych ściśle norm ile jakiego warzywa powinna dostawać świnka morska, najbezpieczniej jest podawać codziennie minimum 3-4 rodzaje warzyw w niedużych ilościach. Taki system pozwala na zapewnienie świnkom wszystkich niezbędnych składników odżywczych przy minimalnym ryzyku negatywnego wpływu niektórych warzyw, np. roślin wzdymających. Owoce podajemy sporadycznie, 1-2 w tygodniu, w niewielkich ilościach.
Świnki nie produkują enzymu oksydazy L-gulonolaktonowej – podobnie jak ludzie – nie potrafią syntetyzować witaminy C, której odpowiednią ilość należy zapewnić w pokarmie. Zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 10mg/kg, a w okresie wzrostu, ciąży i laktacji rośnie do 20mg/kg. Taką ilość można z łatwością dostarczyć w codziennej porcji warzyw i owoców. Szczególnie wysoką zawartość witaminy C ma czerwona papryka, czarne porzeczki oraz natka pietruszki. Dodatkowym źródłem witaminy C powinien być granulat, aby jednak spełniał swoją rolę musi być przechowywany w szczelnych pojemnikach bez dostępu światła, maksymalnie przez 3 miesiące, aby witamina C nie uległa utlenieniu. Z tego też powodu nie polecam karm kupowanych na wagę. Długie przechowywanie może skutkować utratą witaminy C i rozwojem różnych gatunków pleśni.
Świnki morskie, świetnie przystosowane do jedzenia niskokalorycznego pokarmu, w warunkach domowych  mają skłonność do otyłości, szczególnie w środowisku ubogim w bodźce. W celu zapobiegnięcia otyłości należy unikać podawania nadmiernej ilości karm treściwych, wysokokalorycznych smakołyków – szczególnie kolb lepionych syropami cukrowymi oraz słodzonych dropsów. Należy także zachować umiar z ilością podawanych owoców.

lek.wet.Dorota Kramek i zespół przychodni ZWIERZYNIEC


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz